RADŮZA

Z MÉDIÍ

RECENZE  |  ROZHOVORY
 
 

RECENZE


Ocelový město
 

Živá Radůza je poctivá (ceskatelevize.cz)

 
dojmy z koncertů
 

Beroun - leden 2011 (Musicfoto.net)

 
Miluju vás
 

Radůzino album Miluju vás je na české scéně událostí sezony (idnes.cz)

Radůza na své novince zpívá a miluje naplno (MF Dnes)


 
Vladimír Vlasák , 29. 3. 2010, zdroj: MF Dnes
 
Písničkářka vydala sedmnáct nových skladeb na desce Miluju vás. Album nabité hudbou i nápady působí jako velká omamná jízda.
 
Ve sféře populární hudby vzniká spousta planých písní o životě. S Radůzou a jejím novým albem Miluju vás se to má přesně naopak. Sedmnáct nových skladeb, které vznikly v období let 2007 až 2009, Radůza opravdu prožila a odráží se v nich.
 
Žánrově pestrá deska
 
Včetně hudby, neboť i to je pozoruhodný prvek Radůziných písní, srostlých s jejím zpěvem do jednoho proudu. Žánrově by album Miluju vás vydalo na několik desek, natolik je nabité muzikou i nápady.
Počínaje říznými harmonikářskými písněmi, načichlými láskou k emotivním pouličním odrhovačkám, přes křehké ukolébavky až ke znamenitým kouskům Prostři stůl či Čokoláda, v nichž se odráží ležérně teskná atmosféra Balkánu i melancholie romské muziky. Jejich jiskru a švih znamenitě prokresluje kytara hostujícího Petera Bindera.
Nechybí cimbálová muzika Stanislava Gabriela, která dodala písni Do mandorly náladu modlitby. Zní zde i polka Křídlovky v osvěžujícím, lehce dechovkovém aranžmá nebo píseň Když zaduly žestě s kabaretními rozběhy klavíru. Přitom písně jsou hudebně soudržnější než na desce V salonu barokních dam, která byla dosud stylově nejrozmáchlejším Radůziným albem. Radůza tentokrát nahrávala takřka z jedné vody načisto, čímž se na desku dostala spousta energie a album zní velmi celistvě.
Radůza nezpívá jen sama za sebe. Má rodinu a písně tím dostávají další rozměr. Vlastně je zasvětila svým blízkým, zvláště v titulní písni. „A navzdor boji, jestli bídně zhynu, srazím vaz, mé tělo v zemi zetlí. Ne však mé ‚miluju vás‘,“ zpívá Radůza. Obrazný, místy zemitý slovníkmá ve spojení s jejím hlasem i hudbou obrovskou sílu. Rovněž v písni Když zaduly žestě: „Jen, harmoniko, zaštěkej vztekle jak čubka, ať se to pěkně roztočí, ať to mákvalt. Vyrvi mi bolest v žaludku, z páteře, z pupka, ať vítr vezme ji jak prach z kladenskejch hald.“
 
Hlas jako přírodní úkaz
 
Radůza je velká a zároveň pokorná bojovnice, která nechce žít jen napolovic. „Ať tomá vždy říz,“ zpívá v písni Už břízy zlátnou. A pokud ji něco rozpláče, chce „oplakat to dobře a pak už se s tím nevláčet“. I její nezdolná vitalita má řadu odstínů včetně sametu prostoupeného jemnějšími rytmy v písni Čokoláda, ze které by musela mít radost její někdejší patronka Zuzana Navarová.
Radůza má výhodu, že všechno obsáhne svým hlasem, který duje jako živel nebo se nese v křehkých tónech. Vlastně je to přírodní úkaz a Radůza přesně ví a cítí, jak s ním zacházet. Výsledkem jsou písně, ve kterých žánry mají podobu barev. Hlas, který je obrazem duše, zůstává dominantní.
Vedle Jaromíra Nohavici je zde další jedinečná osobnost, která se neorientuje na žádný z trendů angloamerické hudby. Vlastně si člověk, jakkoli není fanouškem Evy a Vaška, přeje od Radůzy slyšet i dechovku ve vší kypré břesknosti imelancholičnosti.
Nejen z řízných písní Radůzy zavane dech života natolik omamně, že to posluchače málem sfoukne. Deska Miluju vás je opravdu jízda.
 
 

Radůzino album nazvané Miluju vás oslovuje posluchače téměř kazatelským způsobem (ihned.cz)

Radůza - Miluju vás (freemusic.cz)

Radůza - Miluju vás (metalopolis.net)

Radůza nás miluje! (eXil10 - pankaplan.cz)

Radůza vás miluje! (Reflex 12/2010)

 
O Mourince a Lojzíkovi
 

Radůza – O Mourince a Lojzíkovi (freemusic.cz)

 
V salonu barokních dam
 

Radůziny písně jsou naléhavé a vroucné (idnes.cz)

 
Půjdu, kam chci
 

Radůza - Půjdu, kam chci DVD (freemusic.cz)

 
Vše je jedním
 

Radůza živě na placce poprvé, ne naposledy (freemusic.cz)

 
V hoře
 

Radůza - citlivá duše s hlasem jako řemen (musicserver.cz)

Radůza - V hoře (freemusic.cz)

 
...při mně stůj
 

Radůza - ...při mne stůj (folktime.cz)

Český moderní šanson Radůzy (musicserver.cz)

 
Andělové z nebe
 

Albové zrcadlo Radůzina charakteru (nacerno.cz)