RADŮZA
* 16. 3. 1973, 11h 55min., Roosveltova ulice, Praha- Bubeneč, CZ
Zpěvačka, multiinstrumentalistka, skladatelka, textařka a spisovatelka začínala s převážně bluesově zabarveným repertoárem na ulici, kde ji v roce 1993 objevila zpěvačka Zuzana Navarová. Komponuje scénickou i filmovou hudbu, píše texty a písně pro sebe i jiné interprety (Lucie Bílá, Hana Zagorová, Karel Gott, František Segrado…) Má dvě děti a jejím koníčkem je instinktivní a 3D lukostřelba a také brašnařina.
Při pouličním hraní byla objevena českou písničkářkou Zuzanou Navarovou. Již tři dny na to byla Radůza představena širšímu publiku v Lucerně na koncertě Konec české kultury – ne!. V květnu téhož roku stála opět na pódiu pražské Lucerny jako předskokanka hvězdy amerického popu Suzanne Vegy. Poté začala její užší spolupráce se skupinou Nerez, která trvala téměř dvě sezóny. V roce 1993 byla Radůza přizvána jejími členy k natáčení vánočního alba Nerez v Betlémě, kde krom zpěvu přispěla i hrou na lesní roh, krumhorn a další nástroje.
Předskokanka Mikea Oldfielda na jeho pražském koncertu.
V roce 2001 dokončila studia na pražské konzervatoři, kde absolvovala studium skladby duchovní kantátou Ten, který krotí vše pozemské, kterou natočil Český rozhlas. V témž roce vyšlo její debutové album Andělové z nebe, které vydala firma Indies rec. Je autorkou scénické hudby k představení Století touhy (Divadlo Archa), Lišák a Baron z Hopsapichu (Divadlo v Celetné – Spolek Kašpar), Tři sestry (Dejvické divadlo), Romeo a Jana (Divadlo v Řeznické) a Tanec na konci léta (divadlo Opava).
Jako host se účastnila natáčení desky kultovní skupiny Jablkoň (Cestující v noci, 2003) a vydala autorskou desku … při mně stůj (Indies rec. 2003). V listopadu roku 2003 vyvrcholila její spolupráce se skupinou Jablkoň instrumentací jedné vlastní skladby pro projekt k 25. výročí založení skupiny Symfonický Jablkoň, v jehož rámci si zazpívala v divadle Archa se symfonickým orchestrem.
Rok 2003 přinesl Radůze ocenění v podobě tří sošek zlatých Andělů, které jí udělila Akademie populární hudby v kategoriích Zpěvačka roku, Objev roku a Folk & Country.
Její album … při mně stůj se drželo několik týdnů na předních místech v žebříčku prodejnosti a tak nebylo překvapením předání zlaté desky, které se uskutečnilo v červnu.
V roce 2004 získala Radůza ocenění v anketě Český slavík jako skokan roku.
Na počátku roku 2005 odjela Radůza na turné do Francie, kde si „obehrála“ nové písně, které vzápětí natočila ve studiu. Vzniklo tak její další album V hoře, které opět bez jakékoli mediální kampaně lámalo rekordy v prodejnosti. V září 2005 byla Radůza přizvána k natáčení nového filmu Jana Hřebejka Kráska v nesnázích, kde se objevila před kamerou a zaznělo zde i několik jejích písní.
Na podzim 2006 natočila Radůza záznam živého koncertu, který proběhl v pražské Arše.
V roce 2007 vydala tento záznam na CD Vše je jedním a DVD Půjdu, kam chci, které režírovala Olga Špátová. DVD je doplněno citlivým dokumentem a řadou bonusů. Jedná se o velmi vydařený počin, protože Radůzina největší síla je právě v živém vystupování.
Ještě v témže roce nastoupila Radůza znovu do studia, aby natočila album V salonu barokních dam. V době natáčení tohoto CD čekala Radůza svého prvního potomka, proto je logické, že hned následující album věnovala dětem.
Půvabné 2CD O Mourince a Lojzíkovi (2008) je kombinací mluveného slova – Radůza zde načetla pro děti svoji stejnojmennou knihu (vydavatelství Brio 2007) – a hravých písniček. Textařsky se tady Radůza opravdu vyřádila – mohla popustit uzdu své fantazii, takže vznikly opravdu netypické dětské písně. Za doprovodu Dudácké domažlické muziky, svého akordeonu nebo Cimbálové muziky Stanislava Gabriela vypráví Radůza dětem nevšední, svěží a velmi vtipné příběhy, které pobaví i dospělé.
Rok 2010 byl pro Radůzu přelomový. Založila vlastní label Radůza records, na kterém vydala album Miluju vás, které se drželo 5 týdnů v čele hitparády IFPI.
V roce 2011 spolupracovala s kapelou Zrní a vydala jejich album Hrdina počítačový hry jde do světa. Nakladatelství Baobab vydalo její knížku povídek Čáp nejni kondor.
V roce 2012 vychází pod jejím labelem CD a DVD Ocelový město, je to záznam koncertu v pražské Malostranské besedě, na němž se však nacházejí pouze nové, dosud nenatočené písně. Za toto album byla Radůza nominována na cenu Zlatý anděl v kategorii Folk a Country. Režie DVD se ujala Olga Špátová.
Jako pátý titul jejího vydavatelství Radůza records vychází v roce 2014 CD Gaia, které stejně jako titul Miluju vás obsadilo ihned po vydání první místo v žebříčku IFPI.
Kladenské divadlo Lampion uvedlo Radůzinu veršovanou divadelní hru se zpěvy Uhlíř, princ a drak. Byla také přizvána, aby vytvořila hudbu k celovečernímu dokumentárnímu filmu o cestovateli panu Zikmundovi Století Miroslava Zikmunda a vyšlo její CD Marathon- příběh běžce, v němž poprvé vyzkoušela novou hudebně literární formu, již nazvala „chansonetto“. Album netvoří pouze písničky, ale jeho součástí je i kniha povídek, jež přímo s písněmi souvisejí.
Rok 2016 byl rokem, kdy si Radůza poprvé vyzkoušela celovečerní účinkování se symfonickým orchestrem. Za doprovodu Plzeňské filharmonie představila v symfonickém hávu průřez svou dosavadní tvorbou. Jako první česká skladatelka napsala Radůza symfonickou hudbu k celovečernímu filmu Tenkrát v ráji o osudech prvorepublikového horolezce Josefa Smítka, jež také vyšla na stejnojmenném CD.
V roce 2017 překvapila Radůza dalším koncepčním počinem, a to vánočním albem Studna v poušti sestaveným z původních písní, které pro tuto příležitost Radůza napsala. Ve stejné době otextovala i většinu písní na vánočním albu Lucie Bílé.
Vychází zatím nejkomplexnější album její kariéry Muž s bílým psem. Radůza jej věnovala památce svých rodičů, autorům trampských písniček a také spisovatelům indiánských příběhů. Součástí alba je kniha s příběhem z Divokého západu, již Radůza napsala, audiokniha načtená Františkem Segradem a také zpěvník. Ve stejném roce má premiéru i její melodram zkomponovaný na objednávku pro Symfonický orchestr Českého rozhlasu Anita Garibaldi a v Mladoboleslavském divadle uvádějí hru Legenda 997 s Radůzinou hudbou.
Firma Supraphon iniciovala vydání Radůziny autorské veršované divadelní pohádky se zpěvy Uhlíř, princ a drak v audioknižní formě. Radůza se ujala jak hudební složky, tak režie a pod její taktovkou za spolupráce s herci Národního divadla v Praze (Anna Fialová, Lucie Polišenská, Radúz Mácha, Igor Orozovič, Jiří Suchý z Tábora) vzniklo půvabné a oblíbené dílko, které pobaví nejen dětské posluchače.
V tomto roce vychází u renomované české firmy Supraphon záznam z živého koncertu z r. 2018 se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu. Melodram inspirovaný osudy Anity Garibaldi byl natočen během jediného (!!!!!!!) provedení, jedná se tedy o skutečně živý záznam nesestříhaný z více verzí. Do další tvorby zasáhla nucená přestávka v podobě pandeme covidu. Ani v této době však Radůza nezahálela. Vyučila se brašnářkou a otevřela velmi úspěšný e-shop s koženým zbožím. Veškeré práce od řezání, přes barvení a šití kůže dělala ručně. Práce v dílně jí pomohla jak existenčně, tak emocionálně překlenout dobu nucené odmlky. Ani po umělecké stránce však nezahálela. Začala se učit na ukulele a banjo a v únoru 2020 streamovala nebývale úspěšný domácí koncert Koncert z pracovny.
U nakladatelství Universum vychází Zpěvník – 52 nejoblíbenějších písní, který obsahuje texty a notové zápisy s akordy pro kytaru.
Vychází dvojalbum Nebe je odemčené, opět na labelu Radůza records. První CD kompletu Kerosin bylo natočeno v březnu 2021 ještě v lockdownu pouze v duu s kytaristou Josefem Štěpánkem. Na druhý disk s názvem Nezhasínej si již Radůza přizvala i další spolupracovníky (Miloš Dvořáček, Jan Steindorfer, Jan Lstibůrek). Obsahuje i duet Dobrý lidi, který Radůza napsala pro sebe a Roberta Křesťana jako poděkování všem, kteří v sobě nalezli sílu pomáhat druhým i v těžkých časech.